Free cookie consent management tool by TermsFeed

Stavební pozemek se vzrostlými stromy: 5 věcí, které byste měli zvážit

Stavební pozemek, na kterém už stojí krásné velké stromy, je pro mnoho lidí prostě sen. Vysoké dřeviny mají hodně výhod, ale přinášejí i specifické výzvy. Vaše nová dřevostavba s jejich kmeny krásně splyne, jen se mezi ně musí postavit s rozumem. Co všechno je tedy potřeba promyslet?

1. Světelné podmínky a orientace domu

Stromy na pozemku mohou ovlivnit množství přirozeného světla v interiéru. Před zahájením stavby je důležité analyzovat sluneční dráhu a identifikovat, které části pozemku jsou nejvíce osluněné. Pokud stromy na jižní straně způsobují nadměrné zastínění, je na místě zvážit jejich prořezání nebo odstranění, samozřejmě s ohledem na ekologické aspekty. Někdy mohou blokovat také signál a ovlivnit tak umístění antény. 

2. Mikroklima a životnost domu

Vzrostlé stromy přirozeně regulují mikroklima okolí domu. V létě poskytují stín, v zimě zase mohou sloužit jako větrolamy. Dokonale regulují vlhkost v půdě, takže váš trávník díky nim bude rozhodně zelenější při menší spotřebě vody. Na pozemcích ve svahu pomáhají zpevnit terén a brání erozi. Pokud ale stojí příliš blízko u domu, mohou zabraňovat potřebnému vysychání vnějších stěn, nadměrně zanášet střechu nebo se kořeny provrtávat k základům. 

3. Ochrana během stavebních prací

Kořenový systém stromů může během stavebních prací trpět. Těžká technika a výkopy mohou vést k jeho oslabení nebo odumření. Je proto vhodné vymezit kolem stromů ochranné zóny a minimalizovat stavební aktivity v jejich blízkosti.

4. Právní aspekty a povolení

Před zásahy do stromového porostu je nezbytné řídit se platnou legislativou. Ta upravuje jak kácení, tak prořezávání. Stavba domu s sebou nese dost starostí, tak proč si její bezproblémový průběh komplikovat ještě zelení? Lepší je zjistit si předem všechna pravidla na odboru životního prostředí místního úřadu.

5. Dlouhodobá údržba a bezpečnost

Připravte se na nutnost odstraňovat spadané listí a jehličí z trávníků, okapů a střechy. Stromy se občas musí prořezat, aby suché nebo přerostlé větve neohrožovaly ani dům, ani jeho obyvatele. Nebojte, stromy to ocení – odborným prořezem prodloužíte i jejich životnost. 

Mohlo by vás také zajímat: 

5 doplňků, které dělají z dřevostavby příjemné místo i v letních vedrech 

Jak prodloužit životnost nejen dřevostavby 

Na co nezapomenout při údržbě střechy 


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies